Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 5 września 2014 r. (Nr WOK 020-95/14; druk sejmowy nr 2654)

OPINIA

KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA

z dnia 5 września 2014 r.

w przedmiocie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

           

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie opiniuje projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, zawierający propozycję dodania do art. 200b drugiego paragrafu, ustanawiającego nowy typ czynu zabronionego.

Rada wskazuje, że polska kodyfikacja karna opiera się na zasadzie pomocniczości prawa karnego. Prawo karne nie jest i nie może być podstawowym instrumentem regulowania stosunków społecznych. Prawo karne z właściwymi sobie sankcjami winno wkraczać dopiero wtedy, gdy dochodzi do poważnego zagrożenia dla dóbr społecznych lub jednostki i gdy jednocześnie instrumenty społeczno-ekonomiczne lub prawne, przewidziane w normach innych gałęzi prawa, okazują się nieskuteczne (ultima ratio prawa karnego).

W ocenie Rady projektodawcy nie wykazali, iżby założonych przez nich celów  w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed demoralizacją nie dało się osiągnąć bez sięgania po - z natury swej interwencyjne i silnie ingerujące w podstawowe prawa jednostki - rozwiązania właściwe prawu karnemu.

Zdaniem Rady, wielokrotnie na przestrzeni ostatnich 10 lat nowelizowany Rozdział XXV Kodeksu karnego, w wystarczający sposób odpowiadał na współczesne wyzwania w zakresie ochrony obyczajności i wolności seksualnej, w tym dotyczącej dzieci i młodzieży.

 

Pliki do pobrania:

< powrót

print