Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 10 marca 2016 r. (Nr WO 020-17/16; druk sejmowy nr 306)

                                                         

 

 

OPINIA

KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA

z dnia 10 marca 2016 r.

w przedmiocie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny

 

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie opiniuje projekt zmiany ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r., Nr 88, poz. 553, ze zm. – dalej jako k.k.), polegający na uchyleniu § 2 art. 135 i § 3 art. 226 Kodeksu karnego.

Należy wskazać, że przestępstwo publicznego znieważenia Prezydenta RP, określone w obecnie obowiązującym przepisie art. 135 § 2 k.k., ma decydujące znaczenie w zakresie ochrony powagi urzędu głowy państwa, a co za tym idzie również porządku publicznego. Organy demokratycznego państwa muszą podlegać kontroli społecznej, co wiąże się z możliwością ich krytyki. Jednakże krytyka ta musi się mieścić w zakreślonych granicach.

Zarówno Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, jak i członkowie konstytucyjnych organów Państwa Polskiego powinni, w przekonaniu Rady, być szczególnie chronieni z uwagi na charakter sprawowanych urzędów i powagę Państwa. W przypadku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dodatkowego podkreślenia wymaga fakt, że jest on wybierany w wyborach bezpośrednich przez ogół uprawnionych obywateli.

Ponadto przedmiotem ochrony wskazanych przepisów nie jest ochrona konkretnych osób, a powaga najważniejszych urzędów w Państwie, co wynika z przyjętej w ustawodawstwie polskim tradycji.

Zatem znieważenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jak i członków konstytucyjnych organów Państwa Polskiego musi być sankcjonowane, właśnie na zasadach szczególnych, co aktualnie gwarantują powyższe przepisy.

 

Pliki do pobrania:

< powrót

print