Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 6 lipca 2016 r. (Nr WO 401-19/16; druk sejmowy nr 667)
STANOWISKO
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 lipca 2016 r.
w przedmiocie sprawozdania Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (druk nr 667)
Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się z projektem ustawy w wersji nadesłanej przy piśmie z dnia 1 lipca 2016 r. zawierającym sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (druk 667), co do którego nie wyraża stanowiska, gdyż projekt ten jest nieaktualny.
Krajowa Rada Sądownictwa stwierdza, że w dniu 5 lipca 2016 r. Sejm rozpoczął ponownie procedurę legislacyjną ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, a obrady Komisji trwały w nocy z 5 na 6 lipca 2016 r. W zaistniałej sytuacji Krajowa Rada Sądownictwa zwraca się o przedstawienie do zaopiniowania aktualnego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przy zakreśleniu realnego terminu do zapoznania się z projektem i przedstawienia opinii.
Krajowa Rada Sądownictwa podtrzymuje zarazem przedstawione wcześniej stanowiska, które były przedmiotem dotychczas procedowanych projektów ustaw o Trybunale Konstytucyjnym, jak również stanowisko z dnia 22 czerwca 2016 r. o przedstawieniu wniosków związanych z pracami legislacyjnymi dotyczącymi projektów ustaw o Trybunale Konstytucyjnym.
Jednocześnie z uwagi na wagę uprawnień Rzecznika Praw Obywatelskich Rada sygnalizuje brak jakiegokolwiek merytorycznego uzasadnienia dla proponowanego ograniczenia jego kompetencji zawartych w art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. (Dz. U. z 2014 r. poz.1648 ze zm.) o Rzeczniku Praw Obywatelskich.