Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 28 lipca 2016 r. (Nr WO 020-121/16)
OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z 28 lipca 2016 r.
w przedmiocie prezydenckiego projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie stanowisk i wymaganych kwalifikacji urzędników sądowych i innych pracowników oraz szczegółowych zasad wynagradzania referendarzy sądowych, starszych referendarzy sądowych, asystentów sędziów, starszych asystentów sędziów, urzędników oraz innych pracowników wojewódzkich sądów administracyjnych
Krajowa Rada Sądownictwa po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia opiniuje go pozytywnie, zgłaszając jednocześnie następujące uwagi:
Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie ocenia inicjatywę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uwzględniającą potrzeby zmiany wynagrodzeń pracowników sądów administracyjnych, zauważa jednak, że przedstawiony projekt ma charakter tymczasowy i stwarza sytuację, w której w krótkim czasie konieczna będzie kolejna nowelizacja przepisów. Projekt nie uwzględnia bowiem finalizowanych prac legislacyjnych nad rządowymi projektami:
1) ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (projekt z druku sejmowego nr 600 oczekuje na podpis Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i zakłada uchylenie ust. 1 i 2 w art. 6 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – przepisu stanowiącego podstawę dla wyliczenia kwoty dolnej stawki wynagrodzenia pracowników sądów administracyjnych na poziomie 80% wynagrodzenia minimalnego);
2) rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. (projekt z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, nr RD115 skierowany został do zaopiniowania, zakłada ustalenie minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2000 zł).
Powyższe powoduje że dolna granica wynagrodzenia w grupach od I do XI określona jest zbyt nisko. Dolne stawki wynagrodzenia spadną zatem, już z początkiem przyszłego roku, ponownie na poziom niższy niż wynikający z przepisów regulujących minimalne wynagrodzenie za pracę. Projekt przewiduje, że nowe stawki będą obowiązywać przez kilka lat co tym bardziej świadczy o konieczności konstrukcyjnej zmiany projektowanych przepisów.