Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 15 września 2016 r. (Nr WO 020-123/16)
OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z 15 września 2016 r.
w przedmiocie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Krajowa Rada Sądownictwa po zapoznaniu się z poselskim projektem przesłanym przy piśmie Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu z 25 lipca 2016 r. (GMS-WP-173-221/16), nie dokonując oceny zasadności decyzji co do zmian w opodatkowaniu osób fizycznych zaznacza, że historycznie wysokości stawek podatku CIT i PIT dla prowadzących działalność gospodarczą były na analogicznym bądź bardzo zbliżonym poziomie. W związku z tym projekt ten powiązany jest z rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk sejmowy nr 669), który obniża podatek dochodowy od osób prawnych dla małych firm do 15%. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa stawki obydwu podatków powinny być postrzegane łącznie, jako dotyczące najbardziej podstawowych pod względem formy i skali sposobów prowadzenia przez obywateli działalności gospodarczej.
Projektodawca powinien uwzględnić skutki zmiany wysokości liniowej stawki podatku dochodowego z 18% na 15% (zmiana art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. Dz.U. z 2012 r. poz. 361, dalej: pdf) przy jednoczesnym utrzymaniu podstawowej 18% stawki tego podatku (obowiązujący art. 27 ust. 1 pdf). Takiemu sposobowi regulacji z pewnością towarzyszyć będą działania podatników zmierzające do zastosowania nowej, niższej stawki do osiąganego przez nich dochodu. Uzasadnienie przedstawionego Radzie projektu nie omawia skutków budżetowych jakie niosłoby uchwalenie takich zmian.
Krajowa Rada Sądownictwa stoi na stanowisku, że zmiany w zakresie podstawowych stawek podatkowych należałoby synchronizować, w szczególności ze względu na ważność rozwoju sektora najmniejszych przedsiębiorstw dla wyników całej gospodarki oraz opodatkowania osób o najniższych dochodach.