Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 10 lutego 2017 r. (Nr WO 020-8/17, UD 117)
OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z 10 lutego 2017 r.
w przedmiocie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (UD 117)
Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z przedstawionym jej projektem nie zgłasza do niego uwag, sygnalizując potrzebę rozważenia możliwości uzupełnienia projektu o przepisy intertemporalne przy zmianie art. 590, 591, 592 i 594 Kodeksu spółek handlowych.
Ponadto uwzględnienia wymaga przewidziana w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1639) możliwość ponownej materializacji akcji.
Rada zauważa, że wprowadzenie internetowej dostępności informacji i zawiadomień powinno uwzględniać interesy spółki, w szczególności ustawa nie może nakładać obowiązków znoszących tajemnicę przedsiębiorstwa. Projektodawca powinien także odnieść się do problemu ograniczenia prywatności akcjonariuszy spółek, którzy wobec dematerializacji tych papierów wartościowych utracą swój anonimowy status. Powyższe niewątpliwie naruszy sferę osobistą tej grupy akcjonariuszy, zaś zwiększy zakres gromadzonych przez państwo danych osobowych obywateli, co musi znajdować uzasadnienie odpowiadające zasadom demokratycznego państwa prawnego.
Krajowa Rada Sądownictwa dostrzega, że skróceniu ulegnie minimalny termin zawiadomień o zwołaniu walnego zgromadzenia z trzech tygodni do dwóch tygodni. Może to wywołać wątpliwości przy liczeniu terminu od dnia wysłania zawiadomienia.