Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 27 lutego 2018 r. (Nr WO 401-3/18, dot.Nr WO 052-7/17)
STANOWISKO
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 lutego 2018 r.
Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z opracowaniem na temat „Dobrych Praktyk Nadzorczych”, przygotowanym przez Forum Współpracy Sędziów, ocenia pozytywnie propozycję reguł dotyczących wykonywania przez sędziów zadań z zakresu administracji sądowej.
Na pozytywną ocenę zasługuje szczególnie określenie ogólnych elementów pracy sędziów wykonujących funkcje administracyjne i zaliczenie do nich: dążenia do sprawnego wykonywania obowiązków przez sędziów i pozostałych pracowników sądów, troski o przyjazną atmosferę i kulturę pracy – z poszanowaniem godności pracowników, przeciwdziałania wszelkim przejawom dyskryminacji i mobbingu, unikania zachowań podważających zaufanie do obiektywizmu i bezstronności sędziego sprawującego funkcję administracyjną, jak również jawności i obiektywnej weryfikowalności decyzji personalnych, które zawsze powinny zostać umotywowane.
W ocenie Rady, jakość i sposób sprawowania funkcji administracyjnych ma niezwykle istotne znaczenie dla pracy sądów i sędziów oraz społecznego odbioru wymiaru sprawiedliwości. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nadzór administracyjny nad działalnością sądów wykonywały osoby o odpowiednich predyspozycjach i umiejętnościach, kierujące się w swojej pracy powszechnie uznawanymi normami etycznymi. Dlatego Krajowa Rada Sądownictwa wyraża oczekiwanie, że „Dobre Praktyki Nadzorcze” będą stosowane przez wszystkich sędziów wykonujących funkcje administracyjne.