Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 15 lutego 2019 r. (Nr WO 020-13/19, druk sejmowy nr 3175)

       OPINIA                      

KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA

z dnia 15 lutego 2019 r.

 

w przedmiocie rządowego projektu ustawy o organizacji hodowli

i rozrodzie zwierząt gospodarskich

 

            Krajowa Rada Sądownictwa po zapoznaniu się z rządowym projektem ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich – przesłanym przy piśmie Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu z 28 stycznia 2019 r. (znak: GMS-WP-173-18/19), nie zgłasza uwag do jego treści.

Przewidziane w projekcie środki ochrony prawnej (sądowej) mieszczą się w ramach standardowych środków przewidzianych dla uczestników obrotu prawnego, czego przykładami są projektowane: art. 18 ust. 2 i art. 40 ust. 1 i 2.

Pierwszy z projektowanych przepisów stanowi o tym, że w regulaminach rozstrzygania sporów z hodowcami uczestniczącymi w danym programie hodowlanym powinien być określony tryb postępowania w przypadku odmowy wpisu, w tym również obowiązek informowania właściciela lub posiadacza zwierzęcia, stada zwierząt futerkowych, rodu lub linii o przyczynach odmowy wpisu do księgi hodowlanej, rejestru hodowlanego świń lub rejestru oraz wskazany tryb odwoławczy. W celu odformalizowania postępowania w sprawie wpisu do księgi hodowlanej projekt ustawy nie przewiduje zastosowania Kodeksu postępowania administracyjnego. Jednakże gdyby powyższa droga dla hodowcy okazała się niezadowalająca, wówczas będzie on mógł wnieść skargę do sądu administracyjnego.

            W art. 40 projektu ustawy określone zostały kary, jakie mogą być nałożone, w przypadku nieprzestrzegania przepisów ustawy przez podmioty prowadzące działalność w zakresie hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich. Ze względu na znikomą szkodliwość społeczną naruszeń przepisów projektu ustawy, naruszenia te, jak w dotychczasowym stanie prawnym, zakwalifikowane zostały jako wykroczenia.

Pliki do pobrania:

< powrót

print