Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 11 października 2013 r. (Nr WOK 020-130/13) (druk sejmowy nr 1820)
OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 października 2013 r.
w przedmiocie projektu ustawy o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym Krajowa Rada Sądownictwa opiniuje go negatywnie.
Krajowa Rada Sądownictwa stoi na stanowisku, że proponowane zmiany zmierzające do wydłużenia o rok okresu, w którym zachowują moc wpisy w dotychczasowych rejestrach sądowych oraz analogiczne przedłużenie okresu stosowania dawnych przepisów do odpisów, wyciągów, zaświadczeń i skutków prawnych takich wpisów nie znajdują uzasadnienia. Należy mieć na uwadze, że przewidziane w art. 9 zmienianej ustawy terminy (pierwotnie ustalone na dzień 31 grudnia 2001 r.) były już wydłużane kilkoma nowelizacjami przeprowadzonymi w latach 2000 – 2010. Oznacza to, że podmioty, które rzeczywiście były zainteresowane kontynuowaniem działalności miały wystarczająco dużo czasu na dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wydłużanie funkcjonowania starych wpisów może stwarzać pole do różnorakich nadużyć, a bezpieczeństwu obrotu sprzyja właśnie ujawnienie w tym rejestrze szczegółowych danych wymaganych przez ustawę.
Krajowa Rada Sądownictwa podkreśla zarazem, że dostrzega problem związany z dalszym funkcjonowaniem składników majątkowych (w tym nieruchomości) podmiotów, które nie dokonają przerejestrowania. Opiniowany projekt jednak przedłużając terminy, po raz kolejny odsuwa w czasie precyzyjne uporządkowanie tych kwestii.