Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 19 grudnia 2013 r. (Nr WOK 020-150/13)
OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 grudnia 2013 r.
w przedmiocie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny
Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu sięz projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (wniesionym przez Grupę Posłów na Sejm RP, Klubu Poselskiego Twój Ruch), podtrzymuje swoją negatywną opinię z dnia 19 lipca 2012 r. w przedmiocie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (wniesionego przez Grupę Posłów na Sejm RP, Klubu Poselskiego „Ruch Palikota”)następującej treści:
„Podstawowym założeniem projektu jest eliminacja instytucji przedawnienia karalności i przedawnienia wykonania kary wobec sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej określonych w art. 197 k.k., 200 k.k., 200a k.k. i 201 k.k. Są to przestępstwa stanowiące w zdecydowanej większości występki (poza art. 197 § 3 i 4 oraz 200a § 1 k.k.).
Podstawową zasadą polskiego prawa karnego jest wdrożenie sprawcy do przestrzegania porządku prawnego, a więc wychowawcza funkcja kary. Zasady prewencji ogólnej mają znaczenie drugoplanowe. Indywidualizacja kary i jej właściwy odbiór, zarówno przez sprawcę, jak i społeczeństwo wymaga by pomiędzy czynem a wymierzeniem bądź wykonaniem kary, nie upłynął zbyt duży okres czasu. W przeciwnym wypadku kara ma charakter li tylko represyjny.
Wyjątek od zasady został wprowadzony w art. 105 k.k. i dotyczy najcięższych zbrodni, których osądzenie mogło być szczególnie utrudnione. Proponowana zmiana stoi zatem w sprzeczności z ogólną zasadą przedawnienia zdecydowanej większości czynów karalnych. Nie akceptowalnym byłoby nadto zlikwidowanie instytucji przedawnienia w odniesieniu do niektórych występków w sytuacji, gdy niektóre zbrodnie określone w kodeksie karnym, w dalszym ciągu podlegałyby jej regułom.
Ponadto interes pokrzywdzonych osób małoletnich w dostatecznym stopniu chroniony jest treścią art. 101 § 4 k.k.”, ponieważ treść wyżej wskazanych projektów jest identyczna.