Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /modules/assets/vendor/lessphp/lessc.inc.php on line 657

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /modules/assets/vendor/lessphp/lessc.inc.php on line 1624

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /modules/assets/vendor/lessphp/lessc.inc.php on line 2281

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /modules/assets/vendor/lessphp/lessc.inc.php on line 2335
Współpraca międzynarodowa - Dokumenty wynikające ze współpracy międzynarodowej - Współpraca międzynarodowa w I kwartale 2013 r. - Krajowa Rada Sądownictwa

Współpraca międzynarodowa w I kwartale 2013 r.

                 Krajowa Rada Sądownictwa w ostatnich miesiącach kontynuowała aktywną współpracę z Radami Sądownictwa oraz i innymi przedstawicielami sądownictwa z zagranicy. Na zaproszenie Przewodniczącego KRS w dniach 14 – 17 stycznia 2013 r. przebywała w Polsce z roboczą wizytą 5-osobowa delegacja przedstawicieli Najwyższej Rady Sądownictwa Republiki Bułgarii (VSS) w składzie której znaleźli się członkowie Rady i zarazem przewodniczący jej poszczególnych komisji: Pan Michaił Kożarew, Pani Magdalena Lazarowa, Pani Miłka Itowa, Pan Dymitar Uzunow, jak również sekretarz generalny Rady Pani Sławka Kamenowa. Program wizyty obejmował spotkania w Krajowej Radzie Sądownictwa, Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Na spotkaniu w siedzibie Rady członkowie delegacji zapoznali się z genezą postania KRS, jej umocowaniem prawo-konstytucyjnym, uprawnieniami oraz organizacją pracy personelu administracyjnego. Strona polska była szczególnie zainteresowana modelem finansowym funkcjonowania rady bułgarskiej, która dysponuje własnym, oddzielnym budżetem i zarządza budżetami sądów oraz organizuje konkursy na wolne stanowiska sędziowskie i prokuratorskie. Zainteresowanie wzbudził również pion inspekcji sądowej działający przy VSS. Goście z Bułgarii przedstawili szczegółowo model organizacyjny sądownictwa bułgarskiego oraz samej rady sądownictwa. Jak się okazało, w skład VSS również wchodzi 25 członków, choć w większym stopniu są w niej reprezentowani przedstawiciele Parlamentu i czynnika społecznego (tj. przede wszystkim naukowcy akademiccy). Przedmiotem zainteresowania gości było z kolei praktyczne funkcjonowanie Rady, system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, ocena pracy sędziów, możliwość dołączenia do zawodu sędziego osoby pracującej w innej profesji prawnej oraz kwestia przenoszenia sędziów. Wizyta przebiegała w niezwykle serdecznej i pełnej zrozumienia atmosferze, zaś wkrótce po jej zakończeniu do KRS wpłynął list z podziękowaniami, deklaracją chęci zacieśnienia wzajemnych kontaktów i zaproszeniem do złożenia rewizyty w Bułgarii, w dogodnym dla KRS terminie.        

                W dniu 21 marca 2013 r. ukraińska Najwyższa Rada Sądownictwa obchodziła 15. rocznicę powstania. Z tej okazji zorganizowana została międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna pod nazwą “Rola i miejsce Rad Sądownictwa w formowaniu korpusu sędziowskiego”. Na zaproszenie Przewodniczącego Rady ukraińskiej Pana Wołodymyra Kolesnyczenki udział w konferencji oraz uroczystościach rocznicowych wzięła Pani SSO Gabriela Ott, członek Prezydium KRS. Pani sędzia wygłosiła krótką prezentację na temat polskiego modelu organizacyjnego oraz zapewniła stronę ukraińską o woli podtrzymywania i zacieśniania wzajemnych kontaktów.

                Krajowa Rada Sądownictwa współpracuje również bardzo aktywnie z turecką Wysoką Radą Sędziów i Prokuratorów (HSYK). Do KRS wpłynęło zaproszenie do złożenia wizyty w Turcji w maju 2013 r., a jedną w omawianych kwestii będzie projekt sądów partnerskich, który zyskał zainteresowanie po obu stronach. Strona polska zadeklarowała również pomoc we współorganizowanej przez HSYK w ramach programu unijnego „Leonardo da Vinci” wizycie szkoleniowej w Polsce grupy prokuratorów z Turcji, która odbędzie się w dalszej części roku 2013.

                Wiele wskazuje, że Krajowa Rada Sądownictwa podejmie również w najbliższym czasie współpracę z nowym partnerem – Najwyższą Radą Sądownictwa Republiki Mołdawii (CSM). Rada odpowiedziała pozytywnie na przesłaną przez przewodniczącego CSM Pana Nichifora Corochii ofertę wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk i zaprosiła stronę mołdawską do złożenia wizyty studyjnej w Polsce.

           W pierwszym kwartale roku 2013 w ramach stałej współpracy międzynarodowej KRS z jej zagranicznymi odpowiednikami, Rada odpowiedziała również na cztery zapytania prawne pochodzące od członków Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, m.in. z Bułgarii, Litwy i Rumunii.

 ***

Kolejnym ważnym elementem międzynarodowej aktywności Rady jest utrzymywanie kontaktów z Radą Europy i działającymi pod jej egidą organizacjami, w szczególności Radą Konsultacyjną Sędziów Europejskich (CCJE), której polskim reprezentantem jest członek KRS Pani SSN Katarzyna Gonera. Strona polska przygotowała odpowiedzi na kwestionariusz o tematyce która ujęta będzie w nowej, szesnastej opinii CCJE, dotyczącej relacji miedzy sędziami i adwokatami, i uczestniczy w dalszych pracach przygotowawczych, tej opinii, która w wersji finalnej przedstawiona zostanie w listopadzie 2013 r. na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich.

 

Krajowa Rada Sądownictwa prowadziła również we współdziałaniu z Ministerstwem Sprawiedliwości ożywioną współpracę z Grupą Państw przeciwko Korupcji (GRECO), działającą przy Radzie Europy, odpowiadając na liczne pytania jak również przekazując swoje uwagi i zalecenia. W dniu 30 stycznia 2013 r. w siedzibie Rady odbyło się specjalne spotkanie z grupą ekspertów GRECO, na którym omówiono kwestie praktyczne dotyczące walki z korupcją a w szczególności związane z kodeksem etyki sędziowskiej, Komisją Etyki działającą w ramach KRS, oświadczeniami majątkowymi sędziów, procedurami powołania na stanowiska sędziowskie oraz przejrzystością zasad finansowania działalności wymiaru sprawiedliwości. Omówiono wykonanie rekomendacji GRECO zawartych w opublikowanym 25 stycznia 2013 r. raporcie z prac w ramach IV rundy ewaluacyjnej tej Grupy, w szczególności odnośnie centralnej roli Krajowej Rady Sądownictwa w zakresie pełnienia funkcji doradczej w zakresie etyki, dla sądownictwa.

 ***

              Członek Krajowej Rady Sądownictwa Pani SSN Katarzyna Gonera uczestniczy (przy wsparciu organizacyjnym ze strony Rady) w posiedzeniach Panelu Doradczego Rady Europy, który w ostatnim okresie zbierał się w związku z wyborem kandydatów na sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dwukrotnie, w dniu 8 lutego 2013 r. w Bazylei oraz 13 marca 2013 r. w Brukseli, z uwagi na konieczność wybrania członka Trybunału będącego przedstawicielem Litwy.

 

            Nie była to jedyna aktywność Rady związana z działalnością Trybunału. W dniu 21 lutego 2013 r. w siedzibie Rady odbyło się spotkanie robocze dotyczące realizacji w Polsce orzecznictwa ETPCz.. Oprócz koordynujących posiedzenie członków specjalnego zespołu KRS (w składzie: Wiceprzewodnicząca KRS Pani SNSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Pani SSN Katarzyna Gonera oraz Pan Łukasz Bojarski) udział wzięli także przedstawiciele: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Naczelnej Rady Adwokackiej, Biura Rady Europy w Warszawie, Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, Stowarzyszenia Sędziów THEMIS, Stowarzyszenia Sędziów Sadów Rodzinnych w Polsce i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, jak również prezesi wybranych sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych. Celami spotkania były: zebranie wiedzy na temat działań jakie podejmowały w okresie ostatnich dwóch lat wymienione instytucje w dziedzinie tłumaczenia, publikacji i upowszechniania wyroków ETPCz oraz uwzględniania tej problematyki w szkoleniach dla pracowników wymiaru sprawiedliwości, przedstawienie rozwiązań stosowanych w innych krajach, zebranie i omówienie propozycji nowych rozwiązań dotyczących tego, kto i co powinien robić w kwestii upowszechniania orzecznictwa ETPCz obecnie oraz co można robić w przyszłości. Sporą część spotkania zajęła również dyskusja na temat możliwej współpracy poszczególnych instytucji w kierunku uzupełniania działań i uniknięcia ich powielania.

< powrót

print