Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /modules/assets/vendor/lessphp/lessc.inc.php on line 657

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /modules/assets/vendor/lessphp/lessc.inc.php on line 1624

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /modules/assets/vendor/lessphp/lessc.inc.php on line 2281

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /modules/assets/vendor/lessphp/lessc.inc.php on line 2335
Komunikaty - Inicjatywy społeczne na rzecz niezależności sądów - Krajowa Rada Sądownictwa

Inicjatywy społeczne na rzecz niezależności sądów   W związku z pracami nad projektami ustaw m.in. o Krajowej Radzie Sądownictwa pojawiły się ciekawe, społeczne inicjatywy, o których chcielibyśmy poinformować. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia przedstawiło 5 postulatów skierowanych do Prezydenta Andrzeja Dudy nazwanych „5 x TAK dla wolnych sądów!”. Oto one:
1. TAK dla niezależnych sądów i dla niezawisłości sędziowskiej. Zamiast urzędów sądowych pod nadzorem Prokuratora Generalnego - niezależne sądy służące obywatelom. Zamiast partyjnych instrukcji dla sędziów - sędziowie, którzy podlegają tylko Konstytucji i ustawom.
2. TAK dla sądów pokoju. Zamiast sprawiedliwości wymierzanej przez polityków - obywatele sędziami, wszędzie tam, gdzie to możliwe.
 3. TAK dla obywatelskiego nadzoru nad sądami. Zamiast Krajowej Rady Sądownictwa obsadzanej przez partie - KRS wybierana przez sędziów przy udziale obywateli.
4. TAK dla nieusuwalności sędziów. Zamiast politycznego sterowania składami sędziowskimi - gwarancje nieusuwalności dla sędziów, którzy orzekają zgodnie z prawem i sumieniem.
5. TAK dla społecznej kontroli sędziów. Zamiast partyjnych sądów kapturowych - jawność i dostępność w internecie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy sprzeniewierzają się Konstytucji i prawu.
   Ponadto w czwartek, 3 sierpnia 2017 r., o godz. 18:00 Akcja Demokracja, która brała udział w tworzeniu Łańcucha Światła w obronie niezależności sądów, organizuje w całej Polsce lokalne spotkania ludzi pragnących działać na rzecz obrony trójpodziału władzy. W ramach tej akcji będzie można połączyć się z zespołem Akcji Demokracji i porozmawiać z prawnikiem, który wyjaśni, co zmienia podpisana przez Prezydenta RP ustawa o sądach powszechnych i co dalej z zawetowanymi ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Każdy będzie mógł także zadawać pytania poprzez specjalnie uruchomiony czat. Następnie zostaną omówione plany dalszej współpracy wszystkich chętnych. Szczegóły na www.naszademokracja.pl. 

    Zapraszamy do udziału w tym i innych wydarzeniach informacyjno - edukacyjnych, które wspierają niezależność sądów oraz trójpodział władzy.

                                                                               Sędzia Waldemar Żurek
                                                                               Rzecznik Prasowy
                                                                               Krajowej Rady Sądownictwa< powrót

print